Przejdź do głównej zawartości

Muzyka, a bieganie

Biegacze często zastanawiają się: "Biegać w słuchawkach czy bez?" Ten temat zastanawiał mnie ostatnio na treningu, dlatego chciałabym przedstawić tutaj kilka wad i zalet. Moim zdaniem jest to indywidualna decyzja, ponieważ jednym muzyka pomaga, a innym przeszkadza.
 
 
ZALETY:
1. Muzyka motywuje do treningu i pomaga w zawodach
Rada: polecam stworzyć osobny album w telefonie lub na MP3, gdzie zgracie swoją ulubioną muzykę. Dzięki temu połączycie aktywność fizyczną z waszą "nutą"
 
Rada 2: Zgrajcie też dynamiczną muzykę. Słuchajcie jej podczas ciężkiego treningu oraz przed/ w trakcie zawodów. Da wam to porządnego "kopa" oraz pobudzi organizm. Jeśli rytm muzyki jest źle dobrany do tempa biegu oraz tętna danego biegacza, to może negatywnie wpłynąć na jakość treningu i wyniku w zawodach. Dzieje się tak dlatego, że szybkość biegania jest podświadomie regulowana przez muzykę, której się słucha.
Na tej stronie wpisujecie jakim tempem biegacie i to wyszukuje muzykę w podobnym bicie: https://jog.fm/
 
Rada 3: U każdego sportowca: amatora i profesjonalisty zdarzają się, tzw. ciężkie dni. Innym razem brakuje motywacji. W takich przypadkach polecamy muzykę motywacyjną, czyli z tekstem motywacyjnym. Oto moje propozycje:
- Najlepszy Przekaz w Mieście "Zawsze do celu"
- ZBUKU "Do końca"
- Wiewiórka na drzewie "Rzeźnik"
- Wiz Khalifa - Go Hard Or Go Home (Feat. Iggy Azalea)
- Fort Minor - Remember The Name
- Survivor - Eye of the tiger
 
2. Zajmuje głowę
Dla niektórych biegaczy może być przydatna podczas długiego wybiegania. Często taki dystans jest monotonny, można to urozmaicić muzyką. Niektórzy nie widzą co robić podczas takich treningów, o czym myśleć - dlatego słuchają muzyki.

3. Jest sposobem na samotność w czasie biegu
Niektórzy lubią biegać sami, a inni zwyczajnie nie mają towarzystwa. Dobra muzyka umila trening :)

 
WADY:
1. Przeszkadza w treningu, czasami nie pozwala się skupić na treningu
Wiele zależy od treningu, bo słuchawki mogę być szczególnie uciążliwe na treningu szybkościowym. Źle dobrana muzyka może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Zamiast pobudzać będzie demotywować.
Rada: zostawić muzykę w domu i skupić całą uwagę na treningu :)
 
2. Wypadające słuchawki
Jest to dość uciążliwe. W końcu mamy się skupić na bieganiu, a nie na poprawianiu sprzętu.
Rada: Aby wygodnie się słuchało muzyki należy mieć odpowiedni sprzęt, czyli zainwestować w porządne słuchawki. Ostatnio podczas biegu w Krynicy Zdrój wygrałam słuchawki firmy Jabra i muszę przyznać, że super się sprawdzają. W czasie całego treningu ani razu nie wypadły!


ZALETA ORAZ WADA: odcina od świata.
- Ze słuchawkami zapominamy o świecie. Liczy się trening, muzyka i my.
-Biegając ze słuchawkami w uszach, blokuje się ważne sygnały z bezpośredniego. Na nasze trasie biegowej znajduje się przecież kilka niebezpieczeństw, np. nadjeżdżający samochód, inni biegacze, psy. Biegacze słuchający muzyki w trakcie biegu mają obniżoną świadomość otoczenia, a ich czas reakcji jest wydłużony. Przez to łatwiej ulec wypadkowi, nabawić się kontuzji
- Nie doceniamy przyrody wokół nas: szum wody, drzew lub śpiew ptaków.


 
Czy słuchacie muzyki? Może jakąś polecacie? Jaka jest wasza opinia?
 
Buziaki, Asia :)

Komentarze

 1. Super post. :-) Uwielbiam ćwiczyć w słuchawkach, muzyka bardzo mnie motywuje. Ostatnio zmieniałam telefon i dostałam do niego super słuchawki, które nie wypadają. :-)

  Pozdrawiam!
  ----------
  http://www.fitnesswomen.pl

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wyobrażam sobie biegania bez muzyki.
  Coś pięknego mknąć przed siebie z ulubioną nutką...;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Nasimistrzowie.pl, czyli sportowa platforma z potencjałem!

Ostatnio mieliśmy okazję poznać Agatę Tchórz, jedną z inicjatorek projektu Nasimistrzowie.pl. Jest to multimedialna, profesjonalna platforma internetowa, której głównym celem jest ożywienie rynku umów sponsorskich i ułatwienie relacji sportowiec - sponsor. Według nas to świetna inicjatywa, dlatego postanowiliśmy przybliżyć Wam ten projekt. Zapraszamy do przeczytania i wsparcia Nasimistrzowie.pl (klik → http://nasimistrzowie.pl/)

1) W jakim celu powstała/funkcjonuje firma i jakie potrzeby rynku/konsumentów zabezpiecza? Misja: Zbliżenie 3 podmiotów: kibiców, sportowców i sponsorów. Ułatwienie sportowcom pozyskanie Sponsora a Sponsorom wybór sportowca, który stanie się ‘twarzą” firmy.
Cele Główne: Jednoczenie środowiska sportowego Budowanie rynku marketingu sportowego Ukazanie głosu sportowców w ważnych dla nich sprawach istotnego dla kibiców Stworzenie zasad współpracy na linii zawodnik-sponsor; połączenie zawodników ze sponsorami na zasadzie obopólnego wsparcia, dzięki czemu obie strony będą …

ASIA JAKO REPORTERKA - SONDA - JAK WAŻNY JEST SPORT!

Kolejny krok w stronę marzeń zrobiony! Zawsze oprócz pisania chciałam spróbować swoich sił przed kamerą. Ostatnio dostałam taką właśnie szansę w pracy. Razem ze Sportowym Wrocławiem przeprowadziliśmy sondę uliczną na temat ich zainteresowań sportowych mieszkańców stolicy Dolnego Śląska. Ich odpowiedzi i mój występ znajdziecie w wideo "Wrocławianie wiedzą najlepiej... jak ważny jest sport!" Link poniżej, zapraszam!  Asia :)
https://sportowywroclaw.pl/wroclawianie-wiedza-najlepiej/wroclawianie-wiedza-najlepiej-jak-wazny-jest-sport-wideo-2/
Fot. Sportowy Wrocław

BLOG PO PRZERWIE - Z NADZIEJAMI W NOWY ROK

Przychodzi taki czas w naszym życiu, kiedy w ciszy należy spędzić lub przeczekać trudne chwile, które stają się znienacka udziałem każdego z nas. Tym samym RozbieganaRodzinka starała się realizować swoją pasję sportową odpuszczając pisanie na blogu. Czasami tak jest łatwiej. Tak jak wcześniej napisałem, nie zaniedbywaliśmy naszej sportowej pasji. Największy trud i wysiłek był udziałem Asi, natomiast ja z Iwoną staraliśmy się wypełnić wolny czas sportem w miarę naszych możliwości. Dzięki temu startowaliśmy w parkrunach, Biegu z Okazji Dnia Podchorążego, Biegu w Poszukiwaniu Św. Mikołaja w Prusicach, Karłowickiej Pętelce i Biegu Sylwestrowym w Jelczu-Laskowicach.
Sukces w Biegu Podchorążego!
Efekty naszych startów są różnorodne. Asia dzięki wytężonym treningom za każdym razem stawała na podium, czy to w klasyfikacji OPEN, czy też w kategorii wiekowej. Iwona wzięła na swoje barki ideę rozpropagowania uczestnictwa zawodników nordic walking w cotygodniowym parkrunie. Ja natomiast biorę udział…