Przejdź do głównej zawartości

PARKRUN - kontroluj się przez cały rok

Co to jest parkrun?
Parkrun są to cotygodniowe, bezpłatne biegi na dystansie 5 km z pomiarem czasu.


Jak powstał bieg?
Jest to inicjatywa, która narodziła się w Wielkiej Brytanii, a aktualnie jest obecna w coraz większej liczbie krajów. Polska dołączyła do inicjatywy parkrun w październiku 2011, kiedy to powołane zostało do życia Stowarzyszenie parkrun Polska i otwarta została pierwsza lokalizacja parkrun w Gdyni.
 
Po co organizowany jest parkrun?
Parkrun to doskonała okazja do sprawdzenia swoich możliwości lub uzupełnienia planu treningów. Celem jest zachęcenie wszystkich do wspólnego, regularnego biegania. Nie trzeba biec szybko. W ramach parkrun wszyscy biegają dla własnej satysfakcji, dlatego każdy biegnie własnym tempem.
 
Dla kogo jest parkrun?
Biegi parkrun przeznaczone są dla każdego bez względu na biegowy staż, uzyskiwane rezultaty czy też wiek.
 
Gdzie i kiedy odbywa się parkrun?
Biegi odbywają się w wybranych miastach Polski ( 29 lokalizacji ). Biegacze biegają cyklicznie w każdą sobotę o 9:00.
 
Gdzie we Wrocławiu organizowany jest Parkrun? Trasa biegu.
Miejsce organizacji biegu to park. Start i meta są zlokalizowane na wałach koło Jazu Opatowickiego i Wyspy Opatowickiej.  Trasa biegu to korona wałów między Jazem Opatowickim a Mostem Zwierzynieckim. W zdecydowanej większości nawierzchnia trasy to ścieżki o nawierzchni szutrowej.


Zasady uczestnictwa w biegach
Jedynym warunkiem uczestnictwa w biegach jest dokonanie rejestracji w systemie parkrun w celu możliwości identyfikowania uczestników i podania ich rezultatów ( link do rejestracji: PARKRUN - rejestracja ). Po dokonaniu rejestracji wystarczy wydrukować nadany indywidualny kod kreskowy i przynieść go ze sobą na bieg. Rejestracja w systemie jest jednorazowa i nie trzeba dokonywać jej ponownie przed kolejnym biegiem. Dodatkowo możesz wziąć udział w dowolnej liczbie biegów w dowolnej lokalizacji parkrun w Polsce lub na świecie!
 
Wolontariat w Parkrun
Każdy bieg z cyklu parkrun odbywa się dzięki zaangażowaniu oraz wsparciu ze strony wolontariuszy. Jeżeli jesteś zainteresowany(a) udziałem w Wrocław jako wolontariusz, wyślij po prostu swoje zgłoszenie na adres wroclawwolontariusze@parkrun.com
 
Zadania wolontariuszy: rozpoczynanie biegu i mierzenie czasu, wręczanie uczestnikom tokenów z pozycjami na mecie, skanowanie wyników, pomoc uczestnikom na trasie oraz inne. Jak wspomnieliśmy powyżej, będąc regularnym uczestnikiem parkrun oraz wolontariuszem nie tracisz możliwości zbierania punktów biegowych. Za pomoc w organizacji każdego z biegów wolontariusze otrzymują maksymalną ilość punktów biegowych (100 pkt. trzy razy w ciągu roku), które wliczane są do punktowej klasyfikacji rocznej prowadzonej w ramach każdego z biegów parkrun.


Co to jest koszulka klubu parkrun?
Celem parkrun jest motywowanie uczestników do regularnej aktywności fizycznej w ramach parkrun. Dlatego w ramach parkrun nagradzamy przede wszystkim udział oraz systematyczność, jak również zaangażowanie przy organizacji biegów parkrun a nie osiągane wyniki. Dlatego w ramach naszej inicjatywy funkcjonują koszulki klubu parkrun, które nasi uczestnicy otrzymują po ukończeniu kolejno 10 (tylko juniorzy do 18 lat), 50, 100, 250 oraz 500 biegów parkrun. Dodatkowo, w tym roku wprowadzona została koszulka Wolontariusza 25 dla osób, które uczestniczyły w parkrun w charakterze wolontariusza przynajmniej 25 razy.


RodzinkaBiega na parkrun
Regularnie w biegach bierze udział Rafał. Michał startował jeden raz. Ostatnio ja i Michał byliśmy wolontariuszami. Ja byłam fotografem, a Michał rozdawał tokeny. Z chęcią pomogliśmy i jeszcze to powtórzymy. Postanowiliśmy też, że będziemy co tydzień pokonywać 5 km. Wszystko w ramach naszego treningu. Myślę, że jest to dobry sposób na kontrolę naszych wyników i postępów.

Ekipa #124 biegu parkrun

Rafał na parkrun
 
Takie piękne widoki były podczas ostatniego biegu #124parkrun :) 

Więcej informacji o biegu znajdziesz pod linkiem: PARKRUN Wrocław oraz PARKRUN Polska
A wy bierzecie udział w parkrun? W jakich miastach? :)

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Nasimistrzowie.pl, czyli sportowa platforma z potencjałem!

Ostatnio mieliśmy okazję poznać Agatę Tchórz, jedną z inicjatorek projektu Nasimistrzowie.pl. Jest to multimedialna, profesjonalna platforma internetowa, której głównym celem jest ożywienie rynku umów sponsorskich i ułatwienie relacji sportowiec - sponsor. Według nas to świetna inicjatywa, dlatego postanowiliśmy przybliżyć Wam ten projekt. Zapraszamy do przeczytania i wsparcia Nasimistrzowie.pl (klik → http://nasimistrzowie.pl/)

1) W jakim celu powstała/funkcjonuje firma i jakie potrzeby rynku/konsumentów zabezpiecza? Misja: Zbliżenie 3 podmiotów: kibiców, sportowców i sponsorów. Ułatwienie sportowcom pozyskanie Sponsora a Sponsorom wybór sportowca, który stanie się ‘twarzą” firmy.
Cele Główne: Jednoczenie środowiska sportowego Budowanie rynku marketingu sportowego Ukazanie głosu sportowców w ważnych dla nich sprawach istotnego dla kibiców Stworzenie zasad współpracy na linii zawodnik-sponsor; połączenie zawodników ze sponsorami na zasadzie obopólnego wsparcia, dzięki czemu obie strony będą …

ASIA JAKO REPORTERKA - SONDA - JAK WAŻNY JEST SPORT!

Kolejny krok w stronę marzeń zrobiony! Zawsze oprócz pisania chciałam spróbować swoich sił przed kamerą. Ostatnio dostałam taką właśnie szansę w pracy. Razem ze Sportowym Wrocławiem przeprowadziliśmy sondę uliczną na temat ich zainteresowań sportowych mieszkańców stolicy Dolnego Śląska. Ich odpowiedzi i mój występ znajdziecie w wideo "Wrocławianie wiedzą najlepiej... jak ważny jest sport!" Link poniżej, zapraszam!  Asia :)
https://sportowywroclaw.pl/wroclawianie-wiedza-najlepiej/wroclawianie-wiedza-najlepiej-jak-wazny-jest-sport-wideo-2/
Fot. Sportowy Wrocław

BLOG PO PRZERWIE - Z NADZIEJAMI W NOWY ROK

Przychodzi taki czas w naszym życiu, kiedy w ciszy należy spędzić lub przeczekać trudne chwile, które stają się znienacka udziałem każdego z nas. Tym samym RozbieganaRodzinka starała się realizować swoją pasję sportową odpuszczając pisanie na blogu. Czasami tak jest łatwiej. Tak jak wcześniej napisałem, nie zaniedbywaliśmy naszej sportowej pasji. Największy trud i wysiłek był udziałem Asi, natomiast ja z Iwoną staraliśmy się wypełnić wolny czas sportem w miarę naszych możliwości. Dzięki temu startowaliśmy w parkrunach, Biegu z Okazji Dnia Podchorążego, Biegu w Poszukiwaniu Św. Mikołaja w Prusicach, Karłowickiej Pętelce i Biegu Sylwestrowym w Jelczu-Laskowicach.
Sukces w Biegu Podchorążego!
Efekty naszych startów są różnorodne. Asia dzięki wytężonym treningom za każdym razem stawała na podium, czy to w klasyfikacji OPEN, czy też w kategorii wiekowej. Iwona wzięła na swoje barki ideę rozpropagowania uczestnictwa zawodników nordic walking w cotygodniowym parkrunie. Ja natomiast biorę udział…