Przejdź do głównej zawartości

KROK PO KROKU - NORDIC WALKING

Nordic Walking kojarzy się wszystkim z rozrywką dla starszych osób. W tym poście chcemy obalić ten mit i pokazać zalety tego sportu. Rosnące zainteresowanie techniką Nordic Walking w wielu krajach Europy nie tylko pokazuje, iż jest to wspaniała forma rekreacji, ale również znajduje ona coraz szersze zastosowanie i uznanie w rehabilitacji.

HISTORIA
Nordic Walking pochodzi z Finlandii. To właśnie tam w latach siedemdziesiątych tamtejsi trenerzy i sportowcy trenujący biathlon postanowili urozmaicić trening letni, aby w okresie bezśniegowym móc efektywnie kontynuować proces treningowy. Szukając formy ruchu, która mogłaby zastąpić bieg narciarski, postanowili odłożyć narty na półkę i posługiwać się samymi kijkami. Zaczęli chodzić w sposób naśladujący ruch z narciarstwa biegowego. Tym prostym sposobem zaczęło rodzić się zjawisko nazwane wkrótce „Nordic Walking”. 
Pod koniec lat 80 - tych w Finlandii podjęto pierwsze próby promowania Nordic Walking w kręgach sportowych. W dość krótkim czasie okazało się, że ta forma ruchowa została pozytywnie przyjęta przez placówki szkolne, które uwzględniły Nordic Walking w swoim programie nauczania. W latach 90 - tych marsz z kijami wzbudził prawdziwy entuzjazm nie tylko w społeczeństwie fińskim, ale w całej Europie. W Ameryce powstała nieco odmienna forma marszu z kijami - Power Walk. Miał on na celu zwiększanie efektywności poprzez wprowadzanie przeróżnych rozwiązań technicznych w konstrukcji kijów. Pierwsze kursy prowadzone przez instruktorów zorganizowało w 1997 roku Fińskie Centralne Stowarzyszenie Sportów Rekreacyjnych na Świeżym Powietrzu „Suomen Latu”. I tak sport „poszedł” w kraj, a następnie w świat.
Ostatecznie Nordic Walking zarejestrowany i opisany jako nowy sport został w roku 1997, w Finlandii. W 2000 roku utworzono w Finlandii Międzynarodowe Stowarzyszenie Nordic Walking (INWA), zrzeszające 11 krajów i współpracujące z 40 innymi.
 
DOBÓR SPRZĘTU:
Prawidłowy i profesjonalny kij do nordic walking składa się z 3 zasadniczych części:
- rękojeść z rękawiczką,
- kijek właściwy
- grot z talerzykiem.
 Dobór kijów do Nordic Walking ma istotne znaczenie dla poprawnej techniki marszu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
TECHNIKA
 
Więcej techniki znajdziesz w tym filmie:
"Film nauka technika nordic walking Polska Szymon Słoma"
 
PIERWSZE KROKI:
NAJCZĘSTSZE BŁĘDY:


DLACZEGO NORDIC WALKING JEST DLA KAŻDEGO:
-  jest łatwy i szybki do nauczenia na poziomie podstawowym,
- mogą go uprawiać niemal wszyscy, bez względu na wiek, wagę i  poziom sprawności fizycznej,
- jest możliwy do uprawiania wszędzie i w każdym czasie, w dowolnym klimacie, w dowolnym terenie, na każdej nawierzchni i przez cały rok,
- spalamy od 20 o 40% więcej kalorii niż przy tradycyjnym marszu
- angażujemy ponad 90% mięści całego ciała!
 
KORZYŚCI UPRAWIANIA NORDIC WALKING:
 • zmniejsza ryzyko otyłości (wysiłek fizyczny zwiększa spalanie kalorii),
 • korzystnie wpływa na sylwetkę,
 • wzmocnia mięśnie i kości,
 • pomaga zapobiegać osteoporozie,
 • polepsza samopoczucie (pomaga usunąć stres i napięcie, zwiększyć koncentrację i zwalczyć problemy ze snem),
 • wzmacnia odporność (systematyczna aktywność ruchowa wpływa pozytywnie na system immunologiczny człowieka).

 •  
  RodzinkaBiega też uprawia Nordic Walking. Więcej o tym dowiecie się w następnym poście :) A wy co sądzicie o tym sporcie?
   
  Źródła obrazków: INKOGRAFIKA WAWRZYNIEC ŚWIĘCICKI
  Źródło filmu: YouTube/SzymonSłoma

  Komentarze

  Popularne posty z tego bloga

  Nasimistrzowie.pl, czyli sportowa platforma z potencjałem!

  Ostatnio mieliśmy okazję poznać Agatę Tchórz, jedną z inicjatorek projektu Nasimistrzowie.pl. Jest to multimedialna, profesjonalna platforma internetowa, której głównym celem jest ożywienie rynku umów sponsorskich i ułatwienie relacji sportowiec - sponsor. Według nas to świetna inicjatywa, dlatego postanowiliśmy przybliżyć Wam ten projekt. Zapraszamy do przeczytania i wsparcia Nasimistrzowie.pl (klik → http://nasimistrzowie.pl/)

  1) W jakim celu powstała/funkcjonuje firma i jakie potrzeby rynku/konsumentów zabezpiecza? Misja: Zbliżenie 3 podmiotów: kibiców, sportowców i sponsorów. Ułatwienie sportowcom pozyskanie Sponsora a Sponsorom wybór sportowca, który stanie się ‘twarzą” firmy.
  Cele Główne: Jednoczenie środowiska sportowego Budowanie rynku marketingu sportowego Ukazanie głosu sportowców w ważnych dla nich sprawach istotnego dla kibiców Stworzenie zasad współpracy na linii zawodnik-sponsor; połączenie zawodników ze sponsorami na zasadzie obopólnego wsparcia, dzięki czemu obie strony będą …

  ASIA JAKO REPORTERKA - SONDA - JAK WAŻNY JEST SPORT!

  Kolejny krok w stronę marzeń zrobiony! Zawsze oprócz pisania chciałam spróbować swoich sił przed kamerą. Ostatnio dostałam taką właśnie szansę w pracy. Razem ze Sportowym Wrocławiem przeprowadziliśmy sondę uliczną na temat ich zainteresowań sportowych mieszkańców stolicy Dolnego Śląska. Ich odpowiedzi i mój występ znajdziecie w wideo "Wrocławianie wiedzą najlepiej... jak ważny jest sport!" Link poniżej, zapraszam!  Asia :)
  https://sportowywroclaw.pl/wroclawianie-wiedza-najlepiej/wroclawianie-wiedza-najlepiej-jak-wazny-jest-sport-wideo-2/
  Fot. Sportowy Wrocław

  Jak udekorować pokój biegacza? Kilka inspiracji i pomysłów! + ŻYCZENIA

  Jestem osobą, która lubi pokazywać swoje osiągnięcia. Jest to dla mnie pewna forma motywacji. Dzięki temu wiem, że moja ciężka praca i treningi nie idą na marne. Moja kolekcja medali i pucharów stale się powiększa. Co mnie bardzo cieszy. Wszystko ułożone jest w widocznym miejscu na regałach i wieszakach. Ostatnio natknęłam się na zdjęcie nietypowej choinki złożonej z numerków startowych. Postanowiłam, że napiszę post o inspiracjach lub pomysłach jak udekorować pokój biegacza i jego osiągnięcia. Większość zdjęć znalazłam w internecie. 

  Autorzy zdjęcia: Julia, Sebastian Kapela
  Na zdjęciu Ryszard Kałaczyński, który przebiegł 366 maratonów w 366 dni Fot. Daniel Frymark
  źródło: internet
  źródło: internet
  źródło: internet
  Źródło:Napieramy.pl
  Źródło:Napieramy.pl
  Źródło: zabiegani.tv
  My również ubraliśmy naszą choinkę w stylu zabieganej rodzinki. Oprócz standardowych lampek i światełek znalazły się też medale ;) Z okazji świąt Bożego Narodzenia RodzinkaBiega życzy wszystkim wesołych, spokojnych i rodzinn…