Nordic Walking kojarzy się wszystkim z rozrywką dla starszych osób. W tym poście chcemy obalić ten mit i pokazać zalety tego sportu. Rosnące zainteresowanie techniką Nordic Walking w wielu krajach Europy nie tylko pokazuje, iż jest to wspaniała forma rekreacji, ale również znajduje ona coraz szersze zastosowanie i uznanie w rehabilitacji.
HISTORIA
Nordic Walking pochodzi z Finlandii. To właśnie tam w latach siedemdziesiątych tamtejsi trenerzy i sportowcy trenujący biathlon postanowili urozmaicić trening letni, aby w okresie bezśniegowym móc efektywnie kontynuować proces treningowy. Szukając formy ruchu, która mogłaby zastąpić bieg narciarski, postanowili odłożyć narty na półkę i posługiwać się samymi kijkami. Zaczęli chodzić w sposób naśladujący ruch z narciarstwa biegowego. Tym prostym sposobem zaczęło rodzić się zjawisko nazwane wkrótce „Nordic Walking”.
Pod koniec lat 80 - tych w Finlandii podjęto pierwsze próby promowania Nordic Walking w kręgach sportowych. W dość krótkim czasie okazało się, że ta forma ruchowa została pozytywnie przyjęta przez placówki szkolne, które uwzględniły Nordic Walking w swoim programie nauczania. W latach 90 - tych marsz z kijami wzbudził prawdziwy entuzjazm nie tylko w społeczeństwie fińskim, ale w całej Europie. W Ameryce powstała nieco odmienna forma marszu z kijami - Power Walk. Miał on na celu zwiększanie efektywności poprzez wprowadzanie przeróżnych rozwiązań technicznych w konstrukcji kijów. Pierwsze kursy prowadzone przez instruktorów zorganizowało w 1997 roku Fińskie Centralne Stowarzyszenie Sportów Rekreacyjnych na Świeżym Powietrzu „Suomen Latu”. I tak sport „poszedł” w kraj, a następnie w świat.
Ostatecznie Nordic Walking zarejestrowany i opisany jako nowy sport został w roku 1997, w Finlandii. W 2000 roku utworzono w Finlandii Międzynarodowe Stowarzyszenie Nordic Walking (INWA), zrzeszające 11 krajów i współpracujące z 40 innymi.
DOBÓR SPRZĘTU:
Prawidłowy i profesjonalny kij do nordic walking składa się z 3 zasadniczych części:
- rękojeść z rękawiczką,
- kijek właściwy
- grot z talerzykiem.
Dobór kijów do Nordic Walking ma istotne znaczenie dla poprawnej techniki marszu.
TECHNIKA
Więcej techniki znajdziesz w tym filmie:
"Film nauka technika nordic walking Polska Szymon Słoma"
PIERWSZE KROKI:
NAJCZĘSTSZE BŁĘDY:
DLACZEGO NORDIC WALKING JEST DLA KAŻDEGO:
- jest łatwy i szybki do nauczenia na poziomie podstawowym,
- mogą go uprawiać niemal wszyscy, bez względu na wiek, wagę i
poziom sprawności fizycznej,
- jest możliwy do uprawiania wszędzie i w każdym czasie, w dowolnym klimacie,
w dowolnym terenie, na każdej nawierzchni i przez cały rok,
- spalamy od 20 o 40% więcej kalorii niż przy tradycyjnym marszu
- angażujemy ponad 90% mięści całego ciała!
KORZYŚCI UPRAWIANIA NORDIC WALKING:
RodzinkaBiega też uprawia Nordic Walking. Więcej o tym dowiecie się w następnym poście :) A wy co sądzicie o tym sporcie?
Źródło filmu: YouTube/SzymonSłoma
Nordic walking, choć często niedoceniany, może być naprawdę wymagającym, wyczerpującym i dający wiele satysfakcji sportem. Choć wielu osobom kojarzy się ze sportem lekkim, to odpowiednia technika, obciążniki jako forma progresji treningu sprawia, że staje się on wymagającym dobrej kondycji sportem, polecanym także ze względu na małą kontuzjogenność.
OdpowiedzUsuń