Przejdź do głównej zawartości

Czym jest CROSSFIT?

Definiując w kilku słowach: Crossfit skupia się na podnoszeniu wydolności organizmu, budowaniu siły, cech gimnastycznych oraz mobilności w stawach.

Oto sala HESTreZ - Crossfit Wrocław na której trenujemy.
Źródło: www.concept.hestrez.pl
 
Na Zachodzie crossfit już jest bardzo modny, u nas ten trend dopiero się rozpoczyna. Crossfit, jak twierdzą jego twórcy, nie jest nowym programem treningowym, ale nowatorskim podejściem do treningu. Dzięki niemu w stosunkowo krótkim czasie, można osiągnąć niesamowite efekty. Jego główna zaleta polega na tym, że nie koncentruje się na wybranych cechach motorycznych, ale kształtuje ogólną sprawność organizmu.

Godzinne zajęcia składają się z solidnej rozgrzewki, następnie właściwej części treningowej, po zakończeniu której jest czas na rzetelne rozciąganie. Przykładowe ćwiczenia wykorzystywane w crossfit to: bieganie, wyrzuty piłkami lekarskimi, skakanie na skakance, podciągnięcia na drążku lub kółkach gimnastycznych.

W crossfit wyrabia się odporność krążeniową oraz oddechową, siłę i wytrzymałość mięśni, rozciągliwość, szybkość, sprawność, psychomotorykę, równowagę i precyzję. Celem treningu jest podnoszenie swoich możliwości fizycznych, co bezpośrednio przekłada się na poprawę zdrowia. Ćwiczenia grupowe pod opieką trenera mobilizują uczestników oraz zwiększają ich zaangażowanie w wykonywaną pracę, szczególnie gdy towarzyszy im dobra, sportowa atmosfera.

Rodzinka Biega o crossfit:
Ja razem z tatą byliśmy już na kliku treningach i możemy śmiało powiedzieć, że będziemy przychodzić na następne zajęcia crossfit. W godzinę dostaliśmy porządny wycisk – dosłownie „lało się z nas”. Tak jak wyżej napisaliśmy treningi rozpoczynają się od rozgrzewki ( ostatnio był to bieg i wskakiwanie na skrzynie ), potem część zasadnicza ( najczęściej trening obwodowy ), na koniec rozciąganie. Większość ćwiczeń jest z obciążeniem, często widać na twarzach grymas bólu, ale coś sprawia że z chęcią wraca się na następny trening. Jednym z plusów jest praca w grupie, uwierzcie daje to dużą motywację. Do tego czujne oko trenera / trenerki nie pozwala ci się obijać, a jak robisz błąd to z chęcią pomoże i poprawi. Mamy nadzieję, że nasza ciężka praca przyniesie efekty w bieganiu. Was natomiast zachęcamy do spróbowania crossfitu, na pewno nie będziecie zawiedzeni. :)

 
Źródła zdjęć: Trenuj z Nami

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

KROK PO KROKU - NORDIC WALKING

Nordic Walking kojarzy się wszystkim z rozrywką dla starszych osób. W tym poście chcemy obalić ten mit i pokazać zalety tego sportu. Rosnące zainteresowanie techniką Nordic Walking w wielu krajach Europy nie tylko pokazuje, iż jest to wspaniała forma rekreacji, ale również znajduje ona coraz szersze zastosowanie i uznanie w rehabilitacji.
HISTORIA Nordic Walking pochodzi z Finlandii. To właśnie tam w latach siedemdziesiątych tamtejsi trenerzy i sportowcy trenujący biathlon postanowili urozmaicić trening letni, aby w okresie bezśniegowym móc efektywnie kontynuować proces treningowy. Szukając formy ruchu, która mogłaby zastąpić bieg narciarski, postanowili odłożyć narty na półkę i posługiwać się samymi kijkami. Zaczęli chodzić w sposób naśladujący ruch z narciarstwa biegowego. Tym prostym sposobem zaczęło rodzić się zjawisko nazwane wkrótce „Nordic Walking”. Pod koniec lat 80 - tych w Finlandii podjęto pierwsze próby promowania Nordic Walking w kręgach sportowych. W dość krótkim czasie ok…

ZAPACH METY

Spontaniczne uczestnictwo w zawodach to ostatnio moja specjalność. Tym razem wystartowałam w Zimowym Biegu Piasta - Biegu Walentynkowym. Dystans 10 kilometrów po wrocławskich wałach pokonałam razem z tatą Rafałem. Piątek 14:30 Smogowy dzień we Wrocławiu. Trening ograniczony tylko do 8 odcinków po 30 sekund. Mocny akcent szybkościowy wykonany zgodnie z planem.
19:00 Telefon i decyzja o starcie. 
Sobota 10.02 Sprawna pobudka i dojazd na miejsce zawodów. W sobotę biegaczom towarzyszyła mroźna pogoda. Nie wiedziałam czego mogę się spodziewać, jaki będzie wynik, jak zareaguje organizm po poprzednim, mocnym treningu. Chwilę przed startem uzgodniłam z koleżanką Ulą, że pobiegniemy razem (taktyką negativ split) oraz spróbujemy połamać granicę 45 minut w jej pierwszej dyszce. Do 5 kilometra trzymałyśmy się razem, pilnując tempa. Kibice informowali nas, że jesteśmy na 3 i 4 pozycji (słabo, co nie?). Rywalizować czy współpracować? Aż nagle przed naszymi oczami ukazała się zawodniczka z drugiej pozycji…

PLAŻA, MORZE I... BIEGANIE!

Tegoroczny urlop razem z Rafałem spędziłam nad polskim morzem w Ustroniu Morskim. Pogoda nam dopisała, nie było wielkich upałów ani zbyt dużych wiatrów.      Razem z Rafałem nie należymy do osób długo wylegujących się na plaży. Lubimy aktywny wypoczynek, a więc długie spacery i bieganie. Prawie każdy poranek zaczynaliśmy od biegania po plaży, blisko morza. Piękne widoki, szum fal i delikatny wiaterek sprzyjały porannemu wysiłkowi. O siódmej rano było pusto na plaży. Rzadko spotykaliśmy biegaczy, czasami mijaliśmy spacerujące osoby. Po biegu byliśmy zmęczeni ale szczęśliwi, że tak rozpoczęliśmy dzień.      Bieganie po plaży było przyjemne, ale też bardzo wymagające. Nieprzyzwyczajone stopy po paru dniach dały znać o sobie. Na szczęście była to krótkotrwała kontuzja. Taki nietypowy wysiłek przyniósł tez efekt. Wzmocniłam swoją siłę biegową i na Parkrunie w Kołobrzegu osiągnęłam nową życiówkę.      Bieganie po plaży bardzo się nam spodobało. Wybraliśmy się więc do Grzybowa gdzie by…